Головна | Реєстрація | Вхід | RSSПонеділок, 19.08.2019, 06:44

НВК "Школа - ліцей журналістики...

Меню сайту

Фінансова грамотність

          Як у ліцеї Global Money Week відзначали

       У Херсонському навчально-виховному комплексі "Загальноосвітня школа  ІІ ступеня - ліцей журналістики, економіки та правознавства" Херсонської міської ради з 18 по 23 березня 2019 року було проведено низку заходів, присвячених Всесвітньому тижню грошей (Global Money Week) – міжнародній події, спрямованій на розширення можливостей молодого покоління для побудови упевненого і відповідального фінансового майбутнього. 

На факультативних заняттях ліцеїсти взяли участь у віртуальній екскурсії залами музею грошей Національного банку України.

    На інформаційних стендах ліцею було розміщено багато цікавого та пізнавального матеріалу: «Цікаві факти про гроші», «Дивні гроші з усього світу», «Економічна абетка», кросворди.

      Активну участь у проведенні заходів взяли учні 10 класу, де вивчається курс «Фінансова грамотність». Вони провели цікаві та пізнавальні класні години: Ямщиков Сергій та Кісель Марія у 5 класі, Трофімова Анастасія та Кондакова Тетяна  у 7 класі, Ришкович Дар’я  у 9 класі, Слесарева Марія   у 10 класі. Учитель Гнесюк Ірина Семенівна у 8 класі провела вікторину-презентацію  «Історія української гривні».

      Протягом тижня у бібліотеці ліцею учні 5 класу Капуста Нікіта, Лаврів Дмитро та Богатиренко Анастасія презентували свої колекції грошей та розповідали ліцеїстам про історії своїх монет і банкнот.

З учнями 5 класу провідні спеціалісти ПАТ Акціонерний банк «Південний»  провели заняття з теми «Банки, їх продукти та роль  в економіці».

     Учні десятого та одинадцятого класів здійснили навчальну екскурсію до ПАТ "Райффайзен банк Аваль", де  працівники банку провели заняття з фінансової грамотності, що охоплювали низку програмних питань.

      Учні дев’ятого класу здійснили навчальну екскурсію до Акціонерного товариства державний банк «ПриватБанк».

На підготовчих курсах з майбутніми п’ятикласниками учитель фінансової грамотності Гнесюк І.С. провела заняття з історії грошей, ознайомила з їх функціями та провела гру-конкурс на краще знання української гривні.

     Проведені заходи  розширили економічні знання учнів, розвинули їх  пізнавальний інтерес до економічних процесів, до вивчення предметів економічного спрямування та, безперечно, сприяли  вихованню грамотного споживача фінансових послуг.

Наближаємо теорію до практики

     Відповідно до Меморандуму про  співпрацю викладачі Херсонського державного аграрного університету надають методичну допомогу Херсонському навчально-виховному комплексу "Загальноосвітня школа  ІІ ступеня - ліцей журналістики, економіки та правознавства" з упровадження в навчальний процес «Фінансової грамотності». Так, у лютому професор кафедри менеджменту організацій ХДАУ, доктор економічних наук Морозов Р. В. провів у 11 класі ділову гру «Біржова діяльність: управлінські аспекти».  Заняття пройшло під гаслом «А ви вмієте правильно інвестувати?».

     Роман Володимирович познайомив ліцеїстів з основами біржової діяльності та навичками біржової торгівлі. Учасники гри – чотири віртуальні фірми – здійснювали інвестиції з урахуванням кон’юнктури ринку. Підсумки гри приємно вразили: жодна «фірма» не зазнала збитків, не збанкрутувала. Натомість всі отримали прибуток.

     Такі заняття дають можливість учням використати теоретичні знання «на практиці», відчути відповідальність за прийняття економічних рішень.

 

Викладачі ХДАУ надають методичну допомогу в реалізації завдань експериментальної роботи ліцею

     Кандидат економічних наук Карнаушенко Алла Сергіївна провела заняття з теми «Пенсійні заощадження. Державна і приватна пенсії» для десятикласників, які в рамках Всеукраїнського експерименту опановують Фінансову грамотність. 

     Лектор ще на початку заняття наголосила на важливості даного питання, адже майбутнє України, її економічний розвиток та добробут громадян залежать від управління соціально-трудовими відносинами. Сучасна людина повинна бути не тільки справжнім професіоналом своєї справи, а й усвідомлювати важливість легального працевлаштування, уміти захищати свої права на належне оформлення трудових відносин, гідну оплату праці та пенсію.

     Були розкриті такі поняття як «страховий стаж», «пенсія». Учні дізнались про те, звідки беруться кошти для виплати пенсій, як формується бюджет Пенсійного фонду, ознайомилися з трьома рівнями пенсійної системи, з перспективами запровадження накопичувальної системи пенсійного страхування.

     Особлива увага була зосереджена на питаннях офіційного працевлаштування та легалізації заробітної плати. Старшокласники обговорювали можливі наслідки нелегальних трудових відносин та виплати заробітної плати в «конверті», їх вплив на економіку країни.  Розглянули шляхи управління пенсійними коштами.

     Кандидат економічнх наук,  доцент кафедри економіки та фінансів  ДВНЗ «ХДАУ» Нікітенко Катерина Сергіївна для учнів 10 класу провела заняття з тем  «Види кредитів».  Заняття проходило інтерактивній формі з використанням сучасних інформаційних технологій. Учні з зацікавленістю слухали матеріал та задавали багато актуальних питань щодо особливостей вибору банку, виду кредиту, внесків, відсотків тощо.

     Як зазначила учитель економіки ліцею, викладач вищої категорії Гнесюк Ірина Семенівна: «Заходи з залученням науково-педагогічних працівників закладу вищої освіти сприяють більш поглибленому розумінню учнями економічних процесів і  важливості управління ними».

Перемога у турнірі з Фінансової грамотності

2 листопада 2018 року на базі КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» відбувся обласний етап V Турніру юних знавців курсу «Фінансова грамотність».

 Ліцей представляла команда 11-класників у складі: Котєльнікова Дар’я,  Боринець Максим, Литвиненко Тетяна, Глазкова Тетяна.                                                                                          Керівник команди учитель економіки Гнесюк Ірина Семенівна.

У ході турніру учні обговорювали актуальні  фінансово-економічні проблеми сьогодення, пропонували шляхи їх вирішення, захищали власну думку під час полеміки. У результаті наполегливої боротьби ліцеїсти  вибороли ІІІ місце.

 Участь у турнірі дала можливість учням  поглибити знання з фінансової грамотності, відпрацювати навички колективної роботи, проявити своє вміння дискутувати, відстоювати власну думку  та толерантно ставитися до опонентів.

Опановуємо фінансову грамотність з 5 класу

    П’ятикласників нашого ліцею було  запрошено на ранкові зустрічі телеканалу «Скіфія». Учитель фінансової грамотності Гнесюк І. С., ліцеїсти Українець Олег та Нагорний Савелій розповіли слухачам про роль грошей у житті людей, загострили увагу на необхідності раціонального планування сімейного бюджету,  ощадливого використання економічних ресурсів. 

Global Money Week у нашому ліцеї 

         З 12 по 18 березня 2018 року Україна знову  приєдналася до міжнародної ініціативи Global Money Week, у рамках якої у різних країнах світу відбуваються заходи для дітей та молоді з метою підвищення обізнаності про важливість фінансової освіти і фінансової інтеграції.

      Всесвітній тиждень грошей (Global Money Week) – міжнародна подія, спрямована на розширення можливостей молодого покоління для побудови упевненого і відповідального фінансового майбутнього. 2018 року девізом Тижня було гасло «Гроші мають значення».

      У Херсонському  ліцеї журналістики, економіки та правознавства теж щороку відзначається Тиждень грошей та  проводяться цікаві і змістовні заходи.

       Протягом Тижня десятикласники, які вивчають курс Фінансова грамотність, залучилися до проведення просвітницьких заходів у всіх класах. Це були розповіді про сутність та функції грошей, їх еволюцію, про історію виникнення української гривні, про незвичайні гроші, ювілейні монети України, довели до відома інформацію Нацбанку України про  уведення  в обіг нових обігових монет.

       А ще розгадували з учнями кросворди, ребуси та загадки, вирішували цікаві задачі, знайомилися з інформацією Національного банку України…

      Оскільки   15 березня відзначається  Всесвітній День захисту прав споживачів, то  десятикласники на класних годинах   розповіли ліцеїстам  про пластикову тару та правила користування нею, про  загрозу, яку несе  пластик, що не утилізується, показали відео, як правильно сортувати відходи, отримуючи при цьому доходи.

     А ще учні мали можливість прочитати новий номер газети «Економіх», ознайомитися з цікавою та корисною інформацією, що містилася на стендах та плакатах…

     До одинадцятикласників завітали викладач фінансових дисциплін Херсонського кооперативного економіко-правового коледжу Підмогильна С. П. та студенти-старшокурсники, які навчаються на відділенні обліку та фінансів. Викладач провела заняття з теми «Державний бюджет», а студенти – «Економічний квест» та вікторину «Що ми знаємо про гроші».

     Учитель Фінансової грамотності ліцею Гнесюк І.С. презентувала учителям шкіл області – слухачам курсів підвищення кваліфікації Херсонської академії неперервної освіти – свої наробки з теми «Фінансові помилки, яких припускається більшість людей».

      Проведення таких просвітницьких заходів сприяє  підвищенню рівня фінансової грамотності та споживчої культури.

 

Вітаємо з перемогою!

                     У нашому  ліцеї  шостий рік триває експериментальна робота за темою: «Науково-методичні засади впровадження фінансової грамотності в навчально-виховний процес навчальних закладів».

                 Учні 10 класу навчаються практичним аспектам фінансового планування, управління власними фінансами та відповідальної поведінки споживача фінансових послуг. Учні 5-9 класів на факультативних заняттях знайомляться з основними поняттями: фінанси, сімейний бюджет, доходи та витрати, заощадження, податки і т. ін.   

                   20 жовтня  2017 року на базі КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» відбувся ІV обласний етап регіонального учнівського турніру з курсу «Фінансова грамотність», у якому взяли участь 5 команд із Херсонської області.

            Наш ліцей представляла команда 11-класників у складі: Бойко Дарія, Луцай  Дар’я, Петрусенко Єлизавета, Полієнко Маргарита. Керівник команди учитель економіки Гнесюк Ірина Семенівна.

                    У результаті наполегливої боротьби наші дівчата вибороли ІІІ місце.

                   Висловлюємо подяку всім членам команди та зичимо їм успіхів у підкоренні Олімпу знань!

Ліцеїсти взяли участь у телепередачі                                                   

   Наприкінці вересня 2017 року одинадцятикласників нашого ліцею було запрошено на ранкові зустрічі телеканалу «Скіфія». Учитель фінансової грамотності Гнесюк І. С., ліцеїстки Шевченко Вікторія та Бойко Дар’я розповіли слухачам про історію виникнення монет та історію монет сучасної України.  

 

 

 Експеримент з упровадження курсу «Фінансова грамотність»                                                                                                    у Херсонському  навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа – ліцей журналістики, економіки                                                та правознавства Херсонської міської ради  у 2012-2014 н. р.

           Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту від 19.07.2012р.  N828 «Про  проведення дослідно-експериментальної роботи на базі загальноосвітніх навчальних закладів  та вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації України на 2012-2019 роки» 13-15 серпня 2012 р.  Проект FINREP  разом з Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Національним банком України та Університетом банківської справи НБУ  провів триденний семінар-практикум з курсу «Фінансова грамотність» та методики його викладання. У семінарі взяли участь 50 вчителів з усіх регіонів України, а також українські та міжнародні експерти з питань фінансової грамотності та фінансових ринків. Від Херсонської області у семінарі взяли участь чотири вчителі , у тому числі  вчитель економіки нашого ліцею Гнесюк Ірина Семенівна. За результатами навчання учасники семінару-практикуму отримали сертифікати.
Мета  семінару-практикуму – допомогти вчителям підготуватися до викладання курсу «Фінансова грамотність» протягом 2012/2013 навчального року. 
              Впровадження курсу «Фінансова грамотність» ставить за мету запровадити фінансову грамотність та захист прав споживачів  в офіційну програму  освіти України.
              При цьому ставиться ціль: навчити практичним аспектам фінансового планування, управління власними фінансами та відповідальної поведінки споживача фінансових послуг.
            Основні завдання полягають у тому, щоб  допомогти молодим громадянам  України віком від 15 до 16 років  розвинути комплекс навичок, необхідних для  перетворення на обізнаного споживача фінансових послуг, а також надати їм необхідну підтримку для вироблення відповідальної лінії поведінки при запозиченні та заощадженні коштів.  
               У вересні 2012 року ліцей отримав належне методичне забезпечення: по 40 примірників Навчальних посібників «Фінансова грамотність» для учнів, Робочих зошитів для учнів та Посібника для вчителя.
              Оскільки на той час навчальні плани були вже затверджені, дирекція ліцею з метою підвищення рівня фінансової грамотності  учнів організувала роботу гуртка «Фінансова грамотність», у роботі якого взяли участь учні 10 та 11 класів. Заняття гуртка проводилися протягом року з розрахунку  1 година на тиждень. Загальний обсяг часу відповідно до програми становить 30 годин.
Сучасний світ неможливо уявити без фінансів оскільки вони забезпечують функціонування усіх сфер людського суспільства. Використання фінансової інформації, застосування фінансових знань є необхідними елементами будь-якого напряму діяльності людини. Фінансова грамотність допомагає учням  зрозуміти ключові фінансові поняття і використовувати їх для прийняття рішень про доходи, витрати і заощадження, для вибору відповідних фінансових інструментів, планування бюджету, нагромадження коштів на майбутні цілі тощо. Фінансово грамотні люди більшою мірою захищені від фінансових ризиків і непередбачуваних ситуацій. Вони відповідальніше ставляться до управління особистими фінансами, здатні підвищувати добробут за рахунок розподілу наявних грошових ресурсів і планування майбутніх витрат.

Заняття у гуртку  «Фінансова грамотність» дали учням знання про фінансові інститути і пропоновані ними продукти, а також уміння їх за потреби використовувати з розумінням відповідальності за наслідки власних дій.  Опрацювавши всі розділи, учні зрозуміли, що таке гроші і для чого вони потрібні, одержали базові знання про персональні фінанси, податки та податкову культуру, про пластикові картки, грошові перекази, іноземну валюту та валютні операції. Опрацювання таких тем, як власна фінансова безпека, депозити, інвестиції та пенсійні заощадження, дало базові знання як правильно розпоряджатися власним капіталом. Вивчення видів кредитів і кредиторів, а також ознайомлення з фінансовою та юридичною складовими запозичень, страхуванням та особливостями фінансового і бюджетного планування допоможуть учням у майбутньому правильно сформувати власний бюджет і захиститися від ризиків. Oкрім здобуття необхідних фінансових знань, робота у гуртку допомогла учням  розвинути практичні навички їх застосування, що дозволить комфортно почуватися в сучасному світі та приймати правильні самостійні фінансові рішення.
Крім теоретичних занять учні проводили власні спостереження та дослідження роботи банківських та небанківських установ, знайомилися у відділеннях різних банків з переліком та умовами надання послуг (депозити, кредити, пластикові картки, обмін валют і т. п.).
До проведення занять гуртка залучалися працівники Приватбанку та Кредитпромбанку, викладачі фінансових дисциплін Херсонського кооперативного економіко-правового коледжу.
               На початку навчання, у жовтні 2012р., та по закінченню навчання у травні 2013р. Проект FINREP провів анкетування учнів з метою моніторингу рівня фінансової грамотності учнів на початку та в кінці вивчення курсу. Окремо було проведено анкетування учителя з метою отримання відгуків та внесення пропозицій стосовно подальшого викладання курсу "Фінансова грамотність" у ліцеї. 
              22 травня 2013 року  на базі Херсонського кооперативного економіко-правового коледжу  заступник начальника Управління освіти і науки Херсонської облдержадміністрації разом із представниками Управління Національного Банку України  в Херсонській області та Університету банківської справи НБУ провели семінар-нараду. На нараді було  підведено підсумки впровадження курсу «Фінансова грамотність» в школах області.  Організатори звернулися до керівників шкіл міста і області з пропозицією віднайти можливості впровадження зазначеного курсу в усіх школах області.            
                У 2013-2014 навчальному році ліцей продовжує експеримент з упровадження курсу «Фінансова грамотність». Заняття проводяться  з учнями 10 класу у гуртку «Фінансова грамотність».

              За відгуками учнів  та їх батьків курс «Фінансова грамотність» надзвичайно важливий для кожної людини.  Учні отримують  певні навички у плануванні сімейного бюджету, вчаться  користуватися пластиковими картками, знають свої права та відповідальність при отриманні запозичень, при страхуванні і т. п. Тому на майбутнє вважаємо за необхідне і надалі продовжувати вивчення цього предмета.

 

                       ОПАНОВУЄМО ФІНАНСОВУ ГРАМОТНІСТЬ

 

У ліцеї продовжується експериментально-дослідна робота Всеукраїнського рівня за темою «Науково-методичні засади впровадження фінансової грамотності в навчально-виховний процес навчальних закладів». З метою поглибленого вивчення окремих тем курсу ліцей співпрацює з провідними вузами Херсона І-ІУ рівнів акредитації. 22 жовтня 2014 року ліцеїсти здійснили навчальну екскурсію до Херсонського кооперативного економіко-правового коледжу, де для них було проведено урок  з теми «Податки і податкова культура». Урок провела викладач коледжу вищої категорії, вчитель-методист Бойко Марія Михайлівна. Отримані знання учні закріпили вирішенням ситуацій та проблемних питань.

З метою профорінтаційної роботи учні спілкувалися із заступником директора з виховної роботи Качуровською Іриною Миколаївною, яка розповіла про особливості підготовки молодших бакалаврів зі спеціальностей економічного спрямування. Учні цікавилися питаннями організації навчально-виховного процесу у коледжі, продовження навчання у вузах ІІІ-ІУ рівнів акредитації, особливостями  вступної компанії наступного року.

 

 

Ліцей відзначає Всеукраїнський тиждень фінансової грамотності.

Історія святкування Всесвітнього дня заощаджень розпочалася в італійському місті Мілан, коли 27 жовтня 1924 року представники ощадних банків із 29 країн зібралися на свій перший міжнародний конгрес ощадних банків (1st International Savings Bank Congress), який тривав до 31 жовтня. Саме в цей день один із його учасників – італійський професор Равізза запропонував щороку відзначати цей день як "Міжнародний день заощаджень" "на згадку про перші збори ощадних банківських інститутів усіх країн".

За задумом організаторів, цей день має бути присвячений економії у широкому розумінні цього слова – від заощадження грошей до дбайливого ставлення до часу, речей, природних ресурсів тощо, а його метою проголосили стимулювання ідеї заощадження коштів та планування витрат. Автори ідеї пропонували, щоб у цей день усі банки були відкриті і населення мало змогу переводити заощадження на свої рахунки. Серед основних цілей його проведення – формування сучасного погляду громадян на заощадження та поширення у суспільстві культури заощадливості.

         В Україні Всесвітній день заощаджень вперше відбувся 2013 року. У ньому  взяли участь близько двох десятків банків. У цей день вони пропонували своїм клієнтам особливі умови розміщення депозитів, а також додаткову інформацію про діяльність фінансових установ. За ініціативи Національного банку України для школярів, студентів, молодих сімей, підприємців малого бізнесу та пенсіонерів проводилися освітні заходи. Для громадян цей день став шансом підвищити рівень фінансової грамотності та покращити фінансовий стан своєї родини, а для банків – можливістю залучити нових клієнтів та збільшити довіру до своєї діяльності.

У цьому році традицію святкування продовжено – 31 жовтня 2014 року в Україні відзначається  Всесвітній день заощаджень, а з 4 листопада розпочнеться Всеукраїнський тиждень фінансової грамотності.

 

Поки школярі насолоджуються зимовими канікулами, вчителі ліцею продовжують працювати.

У рамках Всеукраїнського експерименту з теми «Науково-методичні засади впровадження фінансової грамотності в навчально-виховний процес  навчальних закладів» Ірина Семенівна Гнесюк провела майстер-клас для учителів ліцею. Заняття на тему «Фінансові помилки, які допускають більшість людей» настільки зацікавила слухачів, що вони запропонували проводити такі заняття  в позакласній роботі регулярно для учнів  усіх класів ліцею. Надійшли також  запрошення виступити на батьківських зборах.

 

 

 

Пошук
Архів записів

ліцей журналістики © 2019
Конструктор сайтів - uCoz